England.pl Ltd
Oferta 3 x TAK

 

Znowu strajk w londyńskim metrze.

15.01.2011

Metro w Londynie

        Związek zawodowy RMT zorganizował w sobotę 24-godzinny strajk motorniczych londyńskiego metra na linii Backerloo i w zajezdni Morden na linii Northern. RMT domaga się przywrócenia do pracy dwóch zwolnionych aktywistów związku.

Strajk rozpoczął się w piątek o godz. 21 czasu lokalnego.

RMT twierdzi, że zwolnieni są represjonowani za działalność związkową. Kierownictwo metra wskazuje, iż zostali zwolnieni za wykroczenia dyscyplinarne: obraźliwe zachowanie wobec kolegów i lekceważenie przepisów bhp.

Jest to już drugi strajk w obronie dwóch pracowników. Poprzedni odbył się 18 grudnia. Pracownicy metra strajkowali też 26 grudnia, domagając się potrójnej stawki płacy za drugi dzień Świąt i rekompensaty w postaci dnia wolnego.

Osobny spór dotyczy planu redukcji zatrudnienia o kilkaset osób, głównie kasjerów na stacjach. Z tego powodu we wrześniu i październiku ub.r. strajkowano co najmniej pięć razy.

Kierownictwo metra jest oburzone obecnym strajkiem. Tylko 38 pracowników Northern Line na 80 uczestniczących w tajnym głosowaniu poparło strajk, ale mimo to RMT przekonała pracowników zajezdni w Morden do przystąpienia do niego, ponieważ nieznaczna większość jej pracowników go poparła. Z kolei na linii Bakerloo tylko 42 pracowników na ogólną liczbę 119 uprawnionych do głosowania wzięło w nim udział.

Brytyjskie ustawodawstwo strajkowe wymaga przeprowadzenia tajnego głosowania w sprawie strajku i ostrzeżenia pracodawcy o jego terminie z kilkudniowym wyprzedzeniem. Strajk jest dopuszczalny, jeśli zwykła większość głosujących go popiera; nie wymaga się, by w głosowaniu uczestniczyła większość załogi.

RMT ogłosił kolejny strajk, tym razem 48-godzinny, na linii DLR (Docklands Light Railway) 20 bm. Powodem jest dymisja dwóch dalszych członków związku i narzucenie planu redukcji zatrudnienia bez konsultacji. Niewykluczony jest także strajk metra 29 kwietnia - w dniu ślubu księcia Williama.

Burmistrz Londynu Boris Johnson ostrzegł w piątek, że wprowadzi pociągi sterowane komputerowo, obywające się bez motorniczych.

Londyńskie metro przewozi ok. 3 mln pasażerów dziennie. Wszelkie zakłócenia mają negatywny wpływ na lokalny biznes. (PAP)

Źródło inf.: